Gra ankieta

Obecnie można tanio kupić czytnik kodów kreskowych podłączany do portu USB komputera. Takie urządzenie instaluje się jako klawiatura. Nie potrzeba żadnych sterowników. Jeszcze lepiej gdy posiądziemy czytnik kodów kreskowych bezprzewodowy. Instaluje się go jako urządzenie bluetooth lub analogicznie dok czyli stację tego urządzenia podłączymy do portu USB. Wtedy nasza prelekcja czy wykład może nabrać nowego wymiaru.

Gra jest objęta licencją pro bono - czytaj >>

Interakcja.

Komunikacja polega na przepływie informacji w dwie strony. Od prelegenta do słuchaczy i odwrotnie. Niniejsze rozwiązanie polega na prowadzeniu ankiety podczas krótkiej prelekcje lub dłuższego wykładu. Słuchacze interaktywnie, adekwatnie do omawianego tematu podejmują decyzje, a wyniki wyświetlają się na ekranie w czasie rzeczywistym. Po zakończeniu procesu zbierania głosów można przejść od razu do analizy tego co właśnie się stało na sali. Słuchacze nie są tylko biernymi widzami. Mają wpływ na to co się w danej chwili dzieje.

Jak to działa?  

Do zrealizowania takiego przedsięwzięcia potrzebujemy:

  • Bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych o zasięgu 50m (od biedy urządzenie przewodowe);
  • Drugi rzutnik i ekran (na pierwszym prezentujemy swój temat) lub opowiadamy bez prezentacji;
  • Drukarka, najlepiej kolorowa do ankiet/kuponów;
  • Komputer z zainstalowanym programem MS Excel w wersji co najmniej 2007.

W aplikacji MS Excel zostało napisane makro, które po naciśnięciu przycisku START pobiera dane z klawiatury. Jeśli czytnik kodów kreskowych emuluje klawiaturę to poprzez odczytywanie specjalnie przygotowanych ankiet-kuponów każdy z uczestników może oddać swój głos w czasie kiedy prelegent prowadzi prezentację. Po oddaniu głosów przekazuje czytnik następnej osobie. W ankietowaniu może brać udział więcej niż jeden czytnik. Zebranie głosów od około 70 sposób jednym czytnikiem zajmuje około 15 minut. Ankiety-kupony są rozdawane przed lub na początku prelekcji. Każdy kupon posiada inny kod, przez co każdy ze słuchaczy może oddać tyle głosów ile posiada kuponów. Kolejne próby odczytu kodu z tego samego kuponu powodują co najwyżej zmianę już oddanego głosu. Po prostu każdy kupon zliczany jest tylko raz.

Instrukcja znajduje się w załączeniu lub w pliku MS Excel. Przykładowa wersja zawiera temat związany z archetypem HR-managera.

Jak zatem grać przy pomocy tej aplikacji?

Scenariuszy można wymyślić wiele. Przykład z nagrodami. Wizualizacja skłonności do ryzyka. Wyobraźmy sobie, że mamy kilka różnych nagród rzeczowych, od 4 do 9 w zależności od liczby uczestników (30-100). Są to przedmioty o różnym poziomie atrakcyjności. Na zdjęciach znajdują się ich wizerunki i odpowiednie podpisy. Zasada działania jest prosta chcemy określić preferencje słuchaczy. Każdy z uczestników będzie wskazywał przedmiot, który na koniec prelekcji otrzyma, jeśli jego kupon zostanie wylosowany. Po każdym odczycie dla danego przedmiotu jest losowo wybierany z puli gracz, który wygrywa w przypadku, gdy nikt inny już nie wybierze tego przedmiotu. Jako pulę do losowania rozumiemy tylko tych graczy, którzy wskazali już dany przedmiot. Numer kuponu wylosowanego w tej chwili jest wyświetlany na tablicy. Dodanie nowego gracza do puli 

przedmiotów powoduje ponowne wylosowanie kuponu. Najlepiej wybierać przedmioty najrzadziej wskazywane, ale także zapewne mniej atrakcyjne. Pule dla tych przedmiotów są mniej liczne. Do tego potrzebne będzie przerobienie arkusza Excela. Wykorzystaj funkcję LOS().

Zwykłe ankietowanie też możliwe.

Ostatni przykład służy do szybkiego przeprowadzenia ankiety. Trzy krótkie pytania. Dla każdego pytania wskazuje się jedną z odpowiedzi. Wiec każdy z kuponów służy do oddania jednego głosu z wieloma odpowiedziami.  Idealne do zebrania szybkiej odpowiedzi na koniec wykładu. Np. dotyczące preferencji w zakresie terminu lub miejsca prowadzenia zajęć. W takim przypadku można, ale nie trzeba wyświetlać wyników publiczności. Wystarczy je skwitować na sam koniec. Opisany przykład znajduje się w załącznikach.

Na koniec dodam, że za grosze można kupić podłączane do portu USB odbiorniki do pilotów. Jest to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Wtedy klawisze pilota obsługiwane sa jako klawiatura. Zasięg pilotów to nawet 100m od odbiornika. Niemniej takie rozwiązanie nie pozwala kontrolować ilości oddanych głosów przez jednego słuchacza, chyba, że na prelekcji posiadalibyśmy tyle urządzeń ilu jest uczestników.

 

Gra jest objęta licencją pro bono - czytaj >>

 

ZałącznikWielkość
Ankieta HR manager - plik MS EXCEL2.37 MB
Ankieta 3 pytania - plik MS EXCEL59.9 KB
Ankieta BI korzystne funkcje - plik MS EXCEL3.83 MB
Czcionka kod kreskowy 3of9 - freeware7.05 KB
Instrukcja.pdf39.69 KB
Ankieta Ocena prezentacji - plik MS EXCEL163.83 KB